…ako sa to začalo….

Nápad uskutočniť expedíciu na Madagaskar prišiel ako väčšina dobrých vecí – nečakane a spontánne…
V projekte „Vedomostné ostrovy“, na ktorom naša agentúra SEA spolupracuje s Nadáciou Volkswagen Slovakia, máme maskota LEMURA – Emura.
Lemur je milé zvieratko – endemit – vyskytujúce sa iba na ostrove Madagaskar.

A ten sa nám spája buď s grófom Móricom Beňovským,

 

 

 

alebo s klasickým popevkom „I like to move it, move it…“ zo známeho animovaného filmu  https://www.youtube.com/watch?v=Q02yWIu3PI4

 

No keď som si náhodou vypočula v rádiu rozhovor so Slovenkou, ktorá na Madagaskare postavila školu, zdalo sa mi ako dobrý nápad osloviť ju a povedať jej o našom projekte, kde deťom na vedomostnom ostrove vtipným spôsobom približuje vedomosti Lemur-Emur.
Pani Anežka – www.anezka.org mi na prvom stretnutí darovala tohto krásavca:
Porozprávala mi svoj príbeh, priblížila Madagaskar a očarila ma svojou spontánnosťou a nadšením…
A nápad spojiť dva vzdelávacie svety – malgašský a slovenský – bol na svete. Nemal zatiaľ ešte presné kontúry, ale už sme sa preň obe nadchli….


…ako to pokračovalo….

Po stretnutí s pani Anežkou sme sa pustili do plánovania expedíciu na Madagaskar.  Napadlo nám, že by bolo výborné, keby sa jej mohli zúčastniť nejakí učitelia a deti zo Slovenska. A pretože od jesene 2018 do jari 2019 prebiehala v projekte Vedomostné ostrovy pre všetky ZŠ na Slovensku súťaž v tvorbe vedomostných tém, bolo logickým krokom, že sme účasť na expedícii za Lemurom – Emurom ponúkli víťazovi v tvorbe Vedomostných tém.

Dúfali sme, že súťaž vyhrá niekto sympatický a tvorivý, aby bol pre našu expedíciu prínosom a mohli sme využiť skúsenosti víťaza pri úlohách, ktoré sme si v plánovaní expedície stanovili.  Mohli by sme napríklad porovnávať vzdelávacie prostredie oboch krajín a mieru spokojnosti učiteľov a žiakov.

Keby víťaz súťaže nebol naša krvná skupina, mali sme v zálohe pripravené strašidelné príbehy o nebezpečných ochoreniach a hrôzach ostrova. Ale nemuseli sme po nich siahnuť – súťaž vyhrala úžasná pani učiteľka Renátka zo ZŠ Stará Kremnička a vybrala si ako svoju spolucestovateľku riaditeľku školy pani Jarku. A tým sa účastníci našej expedície rozšírili o dve skúsené a veľmi sympatické pedagogičky.

 

…až k reálnej expedícii…

Keďže všetci, ktorí sa expedície zúčastňujeme, máme niečo spoločné so vzdelávaním, plán expedície to odráža.

Navštívime školu, ktorú na Madagaskare v mestečku Ijely postavila Slovenka Anežka. Donesieme učiteľom vybavenie a učebné pomôcky, zúčastníme sa vyučovania, vymeníme si skúsenosti a spoločne s deťmi v škole porovnáme, v ktorej krajine sú deti a učitelia spokojnejší. O výsledky sa podelíme.

Zatiaľ aspoň upútavka na deti zo školy Anežka:              

Navštívime tiež niekoľko Národných parkov, kde budeme pozorovať lemury cez deň aj v noci v ich prirodzenom prostredí a získame tam materiál na ďalšie pútavé Vedomostné témy pre projekt Vedomostného ostrova.

A okrem toho sa budeme na ostrove zoznamovať a pozorovať všetko, čo sa bude hýbať, lietať, kráčať, plávať, bežať alebo len tak oddychovať. A o všetkom Vás budeme podrobne informovať v tomto blogu.